Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
2673991

Statystyki

 

Witamy!

Kościół w Markuszowie

Na stronie parafii św. Józefa

w Markuszowie.

Wielki Post

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

W Środę Popielcową na znak żałoby i pokuty następuje obrzęd posypywania głów popiołem.

W Środę Popielcowąobowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14 roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 roku życia.

W czasie Wielkiego Postu nie organizuje się wesel i zabaw, natomiast odbywają się nabożeństwa wielkopostne i rekolekcje. W naszej parafii będą one w następującym porządku:

Gorzkie Żale – w niedziele o godz. 1630

Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 1630

Rekolekcje wielkopostne – od 18 do 20 marca 2018r.

Ministranci na stoku - 08.02.2018r.

W czwartek 8 lutego grupa ministrantów z naszej parafii udała się na stok narciarski do Rąblowa. Długie było oczekiwanie na dobrą pogodę do jazdy na nartach i wreszcie w czasie ferii udało się zrealizować ten wyjazd. Do ministrantów dołączył także ksiądz proboszcz.

Jeśli pogoda będzie dopisywała, to może uda się powtórzyć jeszcze taki wyjazd tej zimy.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie będą się odbywały w niedziele Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 1200.

Dni skupienia dla narzeczonych

odbywają się w Domu Rekolekcyjnym w Nałęczowie, ul. B. Prusa 28

e-mail:

dom.rekolekcyjny.naleczow@kuria.lublin.pl

tel: 81/ 501 47 79

Terminy spotkań w roku 2018:

11 marca 2018 r. (niedziela)

03 czerwca 2018 r. (niedziela)

19 sierpnia 2018 r. (niedziela)

Szczegóły dotyczące dni skupienia kliknij tu...

Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin ma siedzibę w Lublinie, na ul. Podwale 15.

Jest czynny w poniedziałek 1000-1400, oraz we środę 1400-1700.

Tel. kontaktowy 81/ 532 65 25,

e-mail:duszpasterstwo.rodzin@kuria.lublin.pl.

Kolędowanie dzieci przy żłóbku - 14.01.2018r.

Co roku śpiew kolęd przy żłóbku gromadzi grupę dzieci, jak i całe rodziny, by śpiewem sławić Syna Bożego narodzonego dla nas w Betlejem. W niedzielę 14 stycznia 2018r. bezpośrednio po sumie o godz. 1200 po raz siódmy odbyło się kolędowanie najmłodszych dzieci przy żłóbku. Dzieci z najmłodszych klas i z przedszkola zaśpiewały kolędy oraz przepiękne pastorałki. Na zakończenie był wspólny śpiew "Przybieżeli do Betlejem pasterze".

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

I Rocznica powstania scholi dziecięcej - 26.12.2017r.

Przed rokiem w naszej parafii powstała schola dziecięca "Aniołki" pod kierunkiem pani Urszuli Firlej i pana Marka Jaszczewskiego. Liczy ona obecnie ponad 30 osób. W uroczystość św. Szczepana w rocznicę swojego powstania wystąpiła ze śpiewem kolęd na Mszy św. o godz. 1200. Po zakończonej Mszy św. w Gminnym Domu Kultury odbyło się spotkanie opłatkowe scholi, ministrantów, ich rodziców i sympatyków.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Rekolekcje adwentowe 2017r.

W I niedzielę Adwentu 3 XII rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje adwentowe – święty czas przygotowania duchowego do świąt Narodzenia Pańskiego oraz powtórnego przyjścia Chrystusa na ziemię przy końcu czasów. Poprowadził je ks. Ryszard Rak - proboszcz z parafii Częstoborowice. Zakończyły się we wtorek 5 XII. Niech ten święty czas duchowych ćwiczeń sprawi, aby święta Narodzenia Pańskiego były dla nas czasem radosnym, przepełnionym oczekiwaniem na przychodzącego Pana.

Aby posłuchać nauk rekolekcyjnych kliknij tu...

XXVIII Festiwal Piosenki Religijnej w Markuszowie - 11.11.2017r.

W sobotę 11 listopada w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie odbył się 28 Festiwal Piosenki Religijnej. Rozpoczęcie nastąpiło po Mszy św. za Ojczyznę w kościółku o godz. 1200. Otwarcia festiwalu dokonali wójt Gminy Markuszów - Andrzej Rozwałka oraz proboszcz parafii - ks. Andrzej Domański. Poza konkursem, na rozpoczęcie wystąpił ze swym repertuarem chór "Zorza". W tegorocznym festiwalu wystąpiło 8 zespołów.

I miejsce zajął Zespół rodzinny "Nadzieja” z Markuszowa.

II miejsce - ex aequo: Zespół „Słowianki” z Bychawki oraz „Zespół Dzieci Bożych” z Dzierzkowic.

III miejsce schola "Aniołki" z Markuszowa.

Wyróżnienia: Zespół młodzieżowy „Batmanki” z Dzierżkowic, Duet Aleksandra Wilkołazka z Franciszkowa i Rafał Rozwałka ze Starej Wsi, solistka Fabiana Smolak z Garbowa, Zespół „Śpiewamy dla Jezusa” z Przybysławic.

To piękne artystyczne wydarzenie odbywało się przy licznie zgromadzonej publiczności, która nie tylko słuchała wykonywanych utworów, ale także włączała się w śpiew i zabawę.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Aby zobaczyć występy zespołów kliknij tu...

Rocznica Odzyskania Niepodległości - 11.11.2017r.

11.11.2017r. w 99 rocznicę odzyskania Niepodległości w kościele p.w. Świętego Ducha sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych. Mszy św. przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. proboszcz Andrzej Domański. Po Mszy św. zgromadzeni przeszli przed pomnik odzyskania Niepodległości, aby złożyć wieńce ku pamięci tym, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Potem uczestnicy uroczystości udali się do Gminnego Domu Kultury, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pocka w Markuszowie zaprezentowali program poświęcony rocznicy odzyskania Niepodległości.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Wizytacja Biskupia - 22.10.2017r.

W niedzielę 22 X odbyła się wizytacja biskupia w naszej parafii. Przybył do nas ks. bp dr Mieczysław Cisło – biskup pomocniczy Diecezji Lubelskiej. Najpierw ksiądz Biskup udał się na cmentarz, gdzie pomodlił się przy grobach księży za wiernych zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym. O godz. 800 ksiądz Biskup rozpoczął wizytację w kaplicy w Zastawiu, gdzie został przywitany przez radnych i młodzież działających przy kaplicy. Oprawę muzyczną przygotował organista pan Grzegorz Serewa.

W kościele w Markuszowie wizytacja rozpoczęła się o godz. 930. Na początku Mszy św. księdza biskupa w imieniu parafii powitali radni z Rady Duszpasterskiej. Następnie ks. Proboszcz złożył sprawozdanie z życia i działalności parafii oraz wykonanych prac materialnych od ostatniej wizytacji. Uroczystość uświetnił śpiewem chór "Zorza" z panem dyrygentem Salamandrą.

Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 930 odbyło się spotkanie z Radą Duszpasterską oraz nauczycielami, podczas którego ksiądz Biskup mówił o trudnościach wiary we współczesnym świecie i zachęcał do poszukiwania nowych form przekazywania wiary. Następnie przed kolejną Mszą św. spotkał się z z Legionem Maryi, Kołami Żywego Różańca, oraz z KSM, PDMD, ministrantami i lektorami.

O godz. 1200 była kolejna Msza św. Ksiądz Biskup został powitany przez młodzież oraz dzieci. W kazaniach wizytacyjnych ksiądz Biskup mówił na temat potrzeby takiej wiary, która potrafi oddawać Bogu właściwą cześć, ale także z chrześcijanką miłością odnosić się do bliźniego. Oprawę muzyczną tej Mszy św. przygotowała nasz schola parafialna "Aniołki” oraz pan organista Grzegorz Serewa i jego Ewa.

Po sumie ksiądz Biskup zakończył wizytację w parafii i udał się do dalszych posług, które czekały na niego tego dnia.

Aby zobaczyć galerię z kaplicy w Zastawiu kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z kościoła parafialnego o godz. 930 kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z kościoła parafialnego o godz. 1200 kliknij tu...

Różaniec do granic – 07.10.2017r.

W sobotę, w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski została podjęta modlitwa różańcowa, aby okazać wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania różańca.

Uczestnicy zgromadzili się w kościołach o godz. 1030, tam wysłuchali konferencji, uczestniczyli we Mszy św. o godz. 1100 i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przeszli do wyznaczonych stref modlitwy (było ich około czterech tysięcy), w których o godzinie 1400 rozpoczęła się modlitwa różańcowa, aby przepraszać i wynagradzać, za wszelkie bluźnierstwa, zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny oraz błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata.

Z naszej parafii do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej na „różaniec do granic” wyjechała grupa 47 osób.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu…

 

Modlitwa za ofiary bombardowania Markuszowa w 1939 roku - 08.09.2017r.

We wrześniu 1939 roku Markuszów został zbombardowany, w wyniku czego wiele osób poniosło śmierć. W rocznicę tego wydarzenia, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  8 września po Mszy św. o godz. 800 w kościele Świętego Ducha, odbyło się nabożeństwo przy tablicy pamiątkowej za poległych podczas bombardowania, zarówno tych znanych z nazwiska, jak i wszystkich innych.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Piesza Pielgrzymka do Wąwolnicy - 03.09.2017r.

W sobotę 2 IX i niedzielę 3 IX w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odbywały się uroczystości XXXIX rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej. W niedzielą o godz. 600 rano, jak co roku z naszej parafii wyruszyła piesza pielgrzymka. Do Matki Bożej wędrowało 140 osób. W tym roku wypadło wędrować i modlić się w deszczu, ale mimo takich warunków w pątnikach była pogoda ducha. Pielgrzymi wzięli udział w Sumie Pontyfikalnej o godz. 1200, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Kazimierz Gurda - Biskup Siedlecki.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Dożynki gminno-parafialne w Markuszowie - 20.08.2017r.

W niedzielę 20 sierpnia o godz. 1200 na skwerze w Markuszowie odbyły się dożynki gminno-parafialne połączone z obchodami 700-lecia Markuszowa i 100-lecia urodzin poety Jana Pocka. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., w której dziękowaliśmy Bogu za pogodę, błogosławieństwo i tegoroczne plony. Po Mszy św. nastąpiło dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów oraz wystąpienia zaproszonych gości. Po części oficjalnej były  między innymi występy młodzieży szkolnej o Janie Pocku, chóru "Zorza", kabaretu "Wydrwigrosz", zespołu "Słowianki", konkursy dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Doroczna Msza św. wakacyjna na cmentarzu parafialnym - 12.08.2017r.

Doroczna Msza św. wakacyjna na naszym cmentarzu parafialnym za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu i wszystkich zmarłych z naszych rodzin i naszej parafii została odprawiona w sobotę, 12 sierpnia o godz. 1500.

Manewry Straży Pożarnej w Markuszowie - 20.07.2017r.

W czwartek 20 VII o godz. 1000 odbywały się manewry organizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Uczestnicy mieli do wykonania różne zadania przy symulowanych zdarzeniach związanych z pożarem kościoła w Markuszowie. W działaniach uczestniczyły jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej Gminy.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu....

Wycieczka scholi w Góry Świętokrzyskie - 30.06.2017r.

30 czerwca schola parafialna "Aniołki" udała się na wycieczkę do Kompleksu Świętokrzyska Polana. Dzieci zwiedziły "OCEANIKĘ", czyli zespół wielkich akwariów, w których pływają ryby i wodne stworzenia z całego świata. Park Miniatur Świętokrzysko z najważniejszymi zabytkami województwa świętokrzyskiego, Krainę Zabawy z mnóstwem atrakcji. Serdeczne podziękowanie dla p. Sławomira Łowczaka za zorganizowanie wyjazdu oraz Gminnej Komisji Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za częściowe sfinansowania tego przedsięwzięcia. Było to piękne rozpoczęcie wakacji dla dzieci.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Bierzmowanie - 24.06.2017r.

W dniu 24 czerwca 2017 roku na zakończenie nawiedzenia Krzyża Trybunalskiego w naszej parafii młodzież klas II i III gimnazjum, po uprzednim przygotowaniu przyjęła sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej. Sakramentu Bierzmowania młodzieży udzielił ks. Abp Stanisław Budzik. Do tego sakramentu przystąpiły 54 osoby, które przez cały rok przygotowywały się poprzez katechezę szkolną, parafialną, uczestnictwo w nabożeństwach pierwszych piątków miesiąca, różańcu, roratach, Drogach krzyżowych, Gorzkich Żalach, majówkach. Sakrament bierzmowania rozpoczyna nowy etap życia religijnego, w którym młodzi ludzie jako dojrzali chrześcijanie sami rozpoczynają troskę o rozwój swojej wiary i mężne jej wyznawanie.

Liturgia zakończyła się przekazaniem Krzyża Trybunalskiego przedstawicielom parafii Garbów-Cukrownia.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu…

Odpust św. Antoniego w Zastawiu - 18.06.2017r.

18 czerwca w kaplicy w Zastawiu przeżywaliśmy odpust ku czci św. Antoniego Padewskiego.

Święty Antoni urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15 a 20 rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna w Lizbonie. W roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. Po roku wstąpił do zakonu franciszkanów. Ustanowiony generalnym kaznodzieją zakonu Antoni przemierzał miasta i wioski, nawołując do poprawy życia i pokuty. 13 czerwca 1231 roku oddał Bogu ducha mając zaledwie 36 lat.

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Senior Marian Goral. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, który przewodniczył misjom ewangelizacyjnym w naszej parafii.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Misje ewangelizacyjne - 15-24.06.2017r.

Owocem Roku Wiary, rozpoczętego przez papieża Benedykta XVI a zakończonego przez papieża Franciszka, są misje ewangelizacyjne w archidiecezji lubelskiej połączone z peregrynacją Krzyża.

Rekolekcje ewangelizacyjne w naszej parafii rozpoczęły się w czwartek 15 VI i potrwały do niedzieli 18 VI. W sobotę przybyła do naszej parafii kopia słynącego łaskami Krzyża Trybunalskiego, w której zostały umieszczone relikwie Krzyża Świętego. Krzyż Święty pozostał w parafii jeszcze przez tydzień, aby nasza wspólnota parafialna doświadczyła spotkania z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Adoracja Krzyża w kościele parafialnym była od poniedziałku do soboty. Po Mszy św. porannej do godz. 900 i wieczorem od godz. 1700. Msza św. wieczorowa była sprawowana o godz. 1800, a po niej nabożeństwo zakończone Apelem Jasnogórskim o godz. 2100.

W sobotę 24 VI przybył ks. Abp Stanisław Budzik i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Po zakończonej Eucharystii Krzyż Trybunalski został przekazany do parafii Garbów-Cukrownia.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Boże Ciało - 15.06.2017r.

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej główną Mszę św. o godz. 1000 sprawował ks. proboszcz Andrzej Domański.  Homilię wygłosił ks. Krzysztof Kwiatkowski (kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie). Po zakończonej Mszy św. wyruszyła ulicami Markuszowa procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, aby Chrystus Pan błogosławił naszej wspólnocie. Jest to manifestacja naszej wiary i hołd oddany Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu…

Pielgrzymka z Zastawia do Krasnobrodu - 01.06.2017r.

W Białym Tygodniu dzieci I Komunijne udały się na pielgrzymkę do Krasnobrodu. W Sanktuarium Matki Bożej uczestniczyły we Mszy św., w której dziękowaliśmy Matce Bożej za jej syna Jezusa i modliliśmy się za kapłanów oraz o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Nawiedziliśmy miejsce objawień Matki Bożej - kapliczkę na wodzie oraz kaplicę św. Rocha. Zwiedzaliśmy Park Dinozaurów i inne ciekawe miejsca na Roztoczu.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Biały Tydzień w Zastawiu - 2017r.

Po I Komunii świętej w Zastawiu dzieci uczęszczały na "Biały Tydzień". O godz. 1600 była Msza święta podczas której dzieci modliły się za wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu się do tej Uroczystości: za rodziców, dziadków, rodziców chrzestnych, nauczycieli, księży, a także za dzieci z domów dziecka (dzieci podzieliły się słodyczami z dziećmi z domu dziecka w Przybysławicach) i misjonarzy. W czwartek była pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie. Ostatniego dnia zostały poświęcone wszystkie pamiątki Komunijne.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

I Komunia święta w Zastawiu - 28.05.2017r.

Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 1045 w kaplicy w Zastawiu 12 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. Z powodu małej ilości dzieci ostatnio w kaplicy I Komunia święta odbywała się w 2012 roku. Uroczystość poprzedziło przygotowanie zarówno w szkole, jak i w kaplicy, aby dzieci dobrze rozumiały czym jest sakrament Eucharystii - jak wielki to dar od Pana Boga i jak wielkie znaczenie ma w życiu chrześcijanina.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Rocznica I Komunii świętej - 28.05.2017r.

W niedzielę 28 maja podczas Mszy św. o godz. 1200 przeżywaliśmy Rocznicę I Komunii świętej. Z miłości do nas, rok temu, Pan Jezus po raz pierwszy dał dzieciom z klasy IV siebie pod postacią chleba. Dał im siebie, aby złączyły swoje życie z życiem Bożym.

 

Niech ta dzisiejsza uroczystość, w Rocznicę I Komunii świętej, będzie przede wszystkim dziękczynieniem Bogu za pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy świętej rok temu i za wszystkie Komunie święte w ciągu tego roku przyjęte przez dzieci z klasy IV.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Festiwal Piosenki Maryjnej „AVE MARIA”- 27.05.2017r.

W sobotę 27 maja 2017r. w parafii Garbów-Cukrownia odbył się XXII Festiwal Piosenki Maryjnej „AVE MARIA”, w którym wzięła udział nasza schola parafialna "Aniołki".

Aby zobaczyć galerię klikni tu...

Pielgrzymka do Krasnobrodu - 25.05.2017r.

W czwartek Białego Tygodnia dzieci, które w ubiegłą niedzielę po raz pierwszy przyjęły Komunię świętą pojechały na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie. Po modlitwie i Mszy św., w której dziękowaliśmy Matce Bożej za jej syna Jezusa i modliliśmy się za kapłanów udaliśmy się do kapliczki na wodzie oraz kaplicy św. Rocha. Gościliśmy również w Górecku Kościelnym na modlitwę w przepięknym modrzewiowym kościele. Oprócz tego było jeszcze trochę innych atrakcji.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Biały Tydzień - 2017r.

Po I Komunii świętej dzieci z klas III uczęszczały na tzw. Biały Tydzień. Codziennie uczestniczyły w nabożeństwach majowych. Każdego dnia modliliśmy się za tych, którzy pomogli nam w przygotowaniu się do Uroczystości I Komunii świętej: za rodziców, dziadków, rodziców chrzestnych, nauczycieli, księży, a także za dzieci z domów dziecka i misjonarzy. W środę była zbiórka słodyczy dla dzieci z domu dziecka z Przybysławic, a w piątek wsparliśmy misjonarzy. W sobotę zostały poświęcone pamiątki komunijne.

I Komunia święta - 21.05.2017r.

Pierwsza Komunia Święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w życiu osoby do niej przystępującej. W czasie uroczystej Mszy św. dzieciom uprzednio przygotowanym poprzez katechezę i udział w życiu religijnym udziela się Komunii Świętej.

Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 1200 w naszym kościele parafialnym w Markuszowie, 50 dzieci (33 dziewczynki i 17 chłopców) przystąpiło do I Komunii Świętej. Mszy świętej przewodniczył i Komunii świętej udzielił dzieciom ks. proboszcz Andrzej Domański. Uroczystość poprzedziła piątkowa spowiedź dzieci oraz ich najbliższych, aby w stanie łaski uświęcającej przyjąć Pana Jezusa do swego serca.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Odpust św. Stanisława w Kościółku - 08.05.2017r.

8 maja przeżywamy w Kościółku odpust ku czci św. Stanisława.

 

Stanisław urodził się w Szczepanowie około roku 1030. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, wspomagał ubogich i co roku odwiedzał kapłanów swojej diecezji. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia.

Suma odpustowa ku czci św. Stanisława została odprawiona o godz. 1200. Mszę św. celebrował i kazanie wygłosił ks. Kazimierz Kuśmierz.

Msza święta na cmentarzu - 06.05.2017r.

Przed odpustem w kościółku ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika gromadzimy się na cmentarzu parafialnym, aby modlić się za zmarłych tam spoczywających i wszystkich zmarłych z naszych rodzin. Msza św. na cmentarzu została odprawiona w sobotę 6 V 2017 roku o godz. 1500. Bóg zapłać wszystkim za modlitwę.

Uroczystość NMP Królowej Polski - 03.05.2017r.

3 maja obchodzona jest w Kościele uroczystość NMP Królowej Polski. W tym dniu obchodzimy także rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 1200 w Kościółku w Markuszowie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych. Po Mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem Niepodległości przy kościele Ducha Świętego. W tym roku przypada również 100 rocznica urodzin poety Jana Pocka. Zgromadzeni na uroczystości udali się przed pomnik poety, gdzie została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa. Następnie udali się na dalszą część obchodów Uroczystości do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie młodzież z naszej szkoły zaprezentowała program poświęcony Konstytucji 3 Maja oraz zapoczątkowano obchody jubileuszu 700-lecia Markuszowa i 100-lecia urodzin Jana Pocka. Uroczystość uświetnił występ chóru "Zorza", a całość zakończyły pokazy rycerskie w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.

Aby zobaczyć galerię klikni tu...

Rezurekcja - 16.04.2017r

Procesją Rezurekcyjną wokół kościoła rozpoczęliśmy przeżywanie niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W ten sposób obwieszczamy światu radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Święty Paweł mówił: że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna byłaby nasza wiara, a męka i śmierć Chrystusa niczego nam by nie dały.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to czas kiedy wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Wielki Piątek to jedyny dzień w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Aby zobaczyć galerię z Wielkiego Czwartku kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z Wielkiego Piątku kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z Wigilii Paschalnej kliknij tu...

Aby zobaczyć ciemnicę i Grób w kościele parafialnym kliknij tu...

Rekolekcje wielkokpostne 2017r.

Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczęły się w niedzielę 19 III w uroczystość św. Józefa, a zakończyły we wtorek 21 III. Rekolekcje prowadził ks. Kazimierz Kuśmierz z Lublina. Niech ten święty czas duchowych ćwiczeń sprawi, aby święta Zmartwychwstania Pańskiego były dla nas rzeczywiście czasem radosnym.


Odpust św. Józefa - 19.03.2017r.

W tym roku rekolekcje wielkopostne rozpoczęliśmy uroczystością św. Józefa.

Św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, był opiekunem i wychowawcą Jezusa Chrystusa. Obecnie jest opiekunem Kościoła.

Św. Józef jest wzorem takich cnót, jak posłuszeństwo Bogu, wiara, pracowitość, męstwo, sprawiedliwość, czystość, piękna miłość, skromność, ubóstwo, milczenie, opanowanie i inne.

19 III przeżywamy odpust ku czci św. Józefa. Sumie odpustowej przewodniczył rekolekcjonista, ks. Kazimierz Kuśmierz. Na zakończenie była adoracja Najświętszego Sakramentu i litania do św. Józefa, patrona parafii. Niech święty Józef opiekuję się rodzinami naszej parafii i będzie wzorem dla mężczyzn.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Wielki Post 2017r.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

W Środę Popielcową na znak żałoby i pokuty następuje obrzęd posypywania głów popiołem.

W Środę Popielcowąobowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14 roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 roku życia.

W czasie Wielkiego Postu nie organizuje się wesel i zabaw, natomiast odbywają się nabożeństwa wielkopostne i rekolekcje. W naszej parafii będą one w następującym porządku:

Gorzkie Żale – w niedziele o godz. 1630

Droga Krzyżowa – w piątki o godz. 1730

Rekolekcje wielkopostne – od 19 do 21 marca 2017r.

Schola dziecięca w Zastawiu - 15.01.2017r.

W niedzielę 15 stycznia nasza schola dziecięca, powstała przed świętami Bożego Narodzenia gościła w kaplicy w Zastawiu.

Dwudziestoosobowa grupa dzieci uświetniła liturgię śpiewem kolęd. Chociaż schola istnieje tak krótki czas, to jednak nie widać było tremy.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Pierwszy występ scholi dziecięcej - 26.12.2016r.

Przed kilkoma tygodniami w naszej parafii powstała schola dziecęca pod kierunkim pani Urszuli Firlej i pana Marka Jaszczewskiego. Liczy ona obecnie kilkanaście osób. W uroczystość św. Szczepana po raz pierwszy wystąpiła ze śpiewem kolęd na Mszy św. o godz. 1200. Pomimo tremy, jaka panuje przy pierwszym występie, kolędy były bardzo pięknie wykonane.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Ks. Leopold Zgodziński - nasz rodak z czasów Powstania Styczniowego

W niedzielę 9 października na Mszy św. o godz. 1700 gościliśmy ks. dziekana z Krasnegostawu, ks. kan. Henryka Kapicę, który podzielił się zebranymi przez siebie informacjami o bohaterskim kapanie pochodzącym z Markuszowa, ks. Leopoldzie Zgodzińskim. W czasie Powstania Styczniowego ks. Leopold był wikariuszem w Krasnymstawie i kapelanem oddziału powstańczego.

Aby dowiedzieć się więcej o ks. Zgodzińskim kliknij tu...

XXIII Zlot Generalny V Kurii Legionu Maryi w Markuszowie - 09.10.2016r.

W niedzielę 10 X w naszej parafialny odbył się XXIII Zlot Generalny V Kurii Legionu Maryi. Rozpoczął się on modlitwą różańcową o godz. 1130. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Domański. Słowo Boże wygłosił ks. Jan Żukowski z Jastkowa - opiekun V Kurii Legionu Maryi. Uroczystość uświetnił oprawą muzyczną chór "Zorza". Po Mszy św. odbyła się dalsza część zlotu w budynku Zespołu Szkół w Markuszowie, na którym przybliżono pracę Legionu, sylwetkę Anatola Kaszczuka, założyciela pierwszego prezydium Legionu Maryi w Polsce i podzielono się świadectwami.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Rededykacja Cmentarza Żydowskiego w Markuszowie - 21.07.2016r.

21 lipca 2016 r. odbyła się uroczystość rededykacji Cmentarza Żydowskiego w Markuszowie. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Dan Oren z USA, który odnalazł tam macewę swojej prababci. Wraz ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi i dzięki pomocy gminy i różnych fundacji przeprowadzono prace polegające na uprzątnięciu cmentarza, wycięciu zarośli, krzewów i chwastów.

Więcej czytaj tu...

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

80-lecie OSP Kłoda - 02.05.2016r.

4 V przypada liturgiczne wspomnienie św. Floriana - patrona strażaków. Z tej racji, jak również z okazji 80 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodzie, w dniu 2 V o godz. 1400 w kaplicy w Zastawiu została odprawiona Msza święta w intencji strażaków z okazji ich święta, którą sprawowali duszpasterze parafii Kurów i Markuszów. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Kurów (Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP) – Stanisław Wójcicki, Wójt Gminy Markuszów – Andrzej Rozwałka, dowódca uroczystości – młodszy kapitan Paweł Ozga oraz inni zaproszeni goście. Na Jubileuszu był Poczet Sztandarowy Gminnego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Kurów, Poczty Sztandarowe Jednostek OSP: Kłoda, Kurów, Płonki, Klementowice, Kolonia Klementowice, Markuszów, Kaleń, Wola Przybysławska. Po zakończonej Mszy św. nastąpił przemarsz i dalsza część uroczystości odbyła się w strażnicy OSP Kłoda. Życzymy Bożego błogosławieństwa wszystkim strażakom.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

1050 rocznica Chrztu Polski - 24.04.2016r.

W niedzielę 24 kwietnia obchodziliśmy uroczystość 1050 rocznicy chrztu Polski w wymiarze gminno-parafialnym. W czasie Mszy św. o godz. 1200 modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny, narodu i państwa polskiego. Liturgię upięknił śpiewem chór gminno-parafialny „Zorza” i chór rodzinny pana organisty Grzegorza Serewy. Po zakończonej Mszy św. odbyła się w kościele okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli z naszej szkoły i pracowników naszej Gminy. Na tę okoliczność Wójt naszej Gminy skomponował w wykonał piękny utwór muzyczny.

Tego dnia gościliśmy w naszej świątyni relikwie św. Jana Pawła II. Była okazja, aby wypraszać laski u Boga przez Jego wstawiennictwo. Na zakończenie każdej Mszy św. wszyscy zgromadzenia otrzymali błogosławieństwo relikwiami świętego wielkiego polaka.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Mistrzostwa LSO Archidiecezji Lubelskiej! - 16.04.2016r.

16.04.2016 roku odbyły się VII Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Metropolity Lubelskiego. Turniej został zainaugurowany Uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. dr Krzysztof Podstawka – Wicekanclerz Kurii Metropolitalnej. W zawodach uczestniczyło 84 drużyny. Wśród uczestników była także drużyna ministrantów z naszej parafii. Pomimo walecznego serca naszym ministrantom nie udało się zdobyć pucharu.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

30-lecie nadania imienia Jana Pocka Szkole Podstawowej w Markuszowie - 08.11.2015r.

Szkoła Podstawowa w Markuszowie w tym roku obchodzi 30 rocznicę nadania imienia Jana Pocka. Uroczyste obchody tej rocznicy rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym o godz. 1400 w intencji wszystkich nauczycieli, którzy przez te lata uczyli w naszej szkole, pracowników, jak również uczniów i absolwentów. Po zakończonej Mszy św. wszyscy udali się do szkoły na dalszą część uroczystości.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Prymicje ks. Pawła Serewy - 07.06.2015r.

 

W niedzielę 7 czerwca 2015 r. odbyła się podniosła uroczystość w naszej parafii. Jeden z naszych parafian – Paweł Serewa, pochodzący z Kol. Bronice, po 6-letnich studiach teologiczno-filozoficznych w sobotę 6 czerwca w katedrze lubelskiej, z rąk Abpa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika przyjął święcenia kapłańskie. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w naszej parafii 15 lat temu.

Dziękujemy Bożej Opatrzności za dar powołania dla ks. Pawła Serewy, jego rodzicom za katolickie wychowanie i wszystkim kapłanom pracującym w tym czasie w naszej parafii, szczególnie ks. seniorowi kan. Marianowi Goralowi za pielęgnowanie tego powołania i ojcowskie rady.

O godz. 1200 ks. Paweł odprawił swoją pierwszą Mszę św. w naszym kościele parafialnym.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Poświęcenie tablicy pamiątkowej w Borku - 06.09.2014r.

W sobotę 6 września o godz. 1100 miała miejsce podniosła uroczystość – poświęcenie tablicy pamiątkowej przy krzyżu w lesie Borek w 70 rocznicę śmierci partyzantów z naszego regionu, poległych w bitwie z hitlerowskim okupantem. Byli to partyzanci: śp. Henryk Buczkowski, śp. Jan Durakiewicz, śp. Bolesław Reszka, śp. Antoni Smolak. Na początek w intencji poległych został odmówiony różaniec. Potem, po przybliżeniu przebiegu ówczesnych wydarzeń została poświęcona przez ks. proboszcza tablica pamiątkowa, a następnie złożone kwiaty i zapalone świece przez przedstawicieli władz samorządowych i rodziny poległych.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Seniora Mariana Gorala - 15.06.2014r.

15 czerwca przeżywaliśmy Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Seniora Mariana Gorala. Główne uroczystości odbyły się podczas Mszy św. o godz. 1200. Przed Mszą św. była okolicznościowa akademia i życzenia. Pan wójt gminy Markuszów Andrzej Rozwałka skomponował okolicznościową piosenkę, którą wykonał razem z proboszczem parafii ks. Andrzejem Domańskim i panem Grzegorzem Serewą. Życzenia składali przedstawiciele grup działających przy parafii, dzieci z klasy trzeciej w strojach komunijnych, dyrekcja i przedstawiciele szkoły w Markuszowie, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz w imieniu kapłanów dziekan dekanatu garbowskiego ks. Marek Czerko. Mszy św. przewodniczył dostojny Jubilat. Okolicznościowe Słowo Boże wygłosił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii ks. kan. Ryszard Podpora. Na uroczystości przybyli kapłani z naszego dekanatu i wielu innych. Wśród zaproszonych gości była rodzina i duża grupa przyjaciół ks. Seniora. Piękno liturgii ubogacił śpiewem chór "Zorza".

Takie Jubileusze nie należą do częstych i są okazją do refleksji nad kapłaństwem, a także zachętą, by modlić się o dobre powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego. Przy wyjściu z kościoła były dla każdego pamiątkowe obrazki i coś słodkiego.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Wiadomości

Dzisiaj jest

piątek,
23 lutego 2018

(54. dzień roku)

Święta

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Dzień Powszedni

Czytania liturgiczne

Słuchamy Biblii