Menu

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
3389940

Statystyki

 

Witamy!

Kościół w Markuszowie

Na stronie parafii św. Józefa

w Markuszowie.

Kalendarz parafialny

Jasełka - 13.01.2019r.

W niedzielę 13 stycznia po Mszy św. o godz. 1200 dzieci i młodzież ze scholi „Aniołki” oraz ministranci pod kierownictwem p. Agnieszki Nakoniecznej, opiekunów scholi i rodziców przedstawili jasełka - widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Widowisko przybliżyło nam genezę jasełek, ich twórcę św. Franciszka z Asyżu, ale było też okazją do głębszego spojrzenia na narodzenie Zbawiciela.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

 

Kolędowanie dzieci - 06.01.2019r.

Okres Bożego Narodzenia to czas kiedy w liturgii wspominamy przyjście Chrystusa na świat. Piękną tradycją w tym okresie jest śpiew kolęd. Od kilku już lat w naszej świątyni parafialnej dzieci gromadzą się przy szopce, aby śpiewem kolęd uczcić narodzenie Syna Bożego. W niedzielę 6 stycznia po raz kolejny na zakończenie Mszy św. o godz. 1200  uczciliśmy narodzenie Chrystusa śpiewem kolęd przy szopce.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Spotkania opłatkowe - 06.01.2019r.

Czas w okresie świąt Narodzenie Pańskiego jest okazją do spotkań i rozważania wielkiego wydarzenia, którym jest przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Spotykamy się w różnych wspólnotach, aby rozważać tę tajemnice. Łamiemy się opłatkiem wyrażając w ten sposób naszą chrześcijańską jedność i miłość. W niedzielę 6 stycznia po sumie odbyło się spotkanie opłatkowe Legionu Maryi, a po wieczornej Mszy św. Rady Parafialnej.

Opłatek scholi i ministrantów - 01.01.2019r.

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 1 stycznia na Mszę św. o godz. 1200 przybyła schola „Aniołki” i ministranci wraz z rodzicami. Schola świętowała swoje 2 urodziny. Po Mszy św.  w Domu Kultury w Markuszowie odbyło się spotkanie opłatkowe. Było dzielenie się opłatkiem, składane życzenia, śpiew kolęd i zabawa.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Święty Mikołaj w naszej parafii - 09.12.2018r.

Św. Mikołaj - biskup Miry żył na przełomie III i IV w. Podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze większej chwały.

W niedzielę 9 XII po Mszy św. o godz. 1200 zagościł w naszej parafii św. Mikołaj, aby i tu w Markuszowie obdarować dzieci prezentami.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Rekolekcje adwentowe 2018r.

W I niedzielę Adwentu 2 XII rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje adwentowe – święty czas przygotowania duchowego do świąt Narodzenia Pańskiego oraz powtórnego przyjścia Chrystusa na ziemię przy końcu czasów. Poprowadził je ks. dr Paweł Bartoszewski. Zakończyły się we wtorek 4 XII. Niech ten święty czas duchowych ćwiczeń sprawi, aby święta Narodzenia Pańskiego były dla nas czasem radosnym, przepełnionym oczekiwaniem na przychodzącego Pana.

Pożegnanie Wójta Gminy - 25.11.2018r.

W niedzielę 25 listopada w czasie Mszy św. o godzinie 1200 dziękowaliśmy Bogu za 34 lata pracy w naszej gminie Pana Wójta Andrzeja Rozwałki. Również prosiliśmy o Boże błogosławieństwo dla nowo wybranej Rady Gminy oraz nowego Wójta. Po zakończonej Eucharystii dalsza część tej uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej w Markuszowie.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

XXIX Festiwal Piosenki Religijnej w Markuszowie - 11.11.2018r.

W niedzielę 11 listopada w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie odbył się 29 Festiwal Piosenki Religijnej. Rozpoczęcie nastąpiło po Mszy św. za Ojczyznę w kościółku o godz. 1200. Otwarcia festiwalu dokonali wójt Gminy Markuszów - Andrzej Rozwałka oraz proboszcz parafii - ks. Maciej Staszak. Na początku były podziękowania Wójtowi Gminy Andrzejowi Rozwałce za jego wkład w funkcjonowanie Festiwalu przez dotychczasowe 28 Festiwali. Na rozpoczęcie wystąpił ze śpiewem piosenek patriotycznych zespół "Kalina" z Markuszowa. W tegorocznym festiwalu wystąpiło 10 zespołów:
Chór Parafii Świętego Jakuba Apostoła z Lublina
Zespół rodzinny „Nadzieja” z Markuszowa
Zespół młodzieżowy „Batmanki” z Dzierzkowic
Schola parafialna „Karmelki” z Abramowa
„Zespół Dzieci Bożych” z Dzierzkowic
Schola parafialna ,,Grupa Raduj się'' z Krasienina
Schola „Promyczki” z Lublina
Zespół „Słowianki” z Bychawki
Schola Aniołki z MarkuszowaZespół
„Śpiewamy dla Jezusa” z Przybysławic

To piękne artystyczne wydarzenie odbywało się przy bardzo licznie zgromadzonej publiczności, która nie tylko słuchała wykonywanych utworów, ale także włączała się w śpiew i zabawę.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

100-rocznica Odzyskania Niepodległości - 11.11.2018r.

11.11.2018r. obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Tego dnia w kościele p.w. Świętego Ducha o godz. 1200 sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych. Wśród uczestników obchodów był zarówno Wójt Gminy Markuszów Andrzej Rozwałka, jak i Wójt nominat Leszek Łuczywek. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu narodowego. Mszy św. przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. proboszcz Maciej Staszak. Po Mszy św. zgromadzeni przeszli przed pomnik odzyskania Niepodległości, aby złożyć wieńce ku pamięci tym, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Potem uczestnicy uroczystości udali się do Gminnego Domu Kultury, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pocka w Markuszowie zaprezentowali program poświęcony 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „zaduszkami”. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu, którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości.

1 listopada o godz. 1200 na cmentarzu sprawowana była Msza św. połączona z nabożeństwem za zmarłych i procesją.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

2 listopada o godz. 1200  Msza św. była sprawowana w kościele parafialnym, po której wyruszyła procesja żałobna na cmentarz.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Zakończenie nabożeństw różańcowych - 31.10.2018r.

W środę zakończył się miesiąc październik. Na ostatnim październikowym różańcu dzieci i młodzież systematycznie uczęszczająca na nabożeństwa otrzymała upominki. Również dzieci, które wzięły udział w IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM pod hasłem: ABY PODOBAĆ SIĘ BOGU I LUDZIOM - ŚWIĘTY MIKOŁAJ I ŚWIĘTY STANISŁAW KOSTKA W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY otrzymały nagrody. Niech modlitwa różańcowa będzie obecna codziennie w naszym życiu.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Obchody Dnia Misyjnego w naszej parafii - 28.10.2018r.

W Niedzielę Misyjną 21 października rozpoczął się Tydzień Misyjny. Przebiega on pod hasłem: „Pełni Ducha i posłani”.

Tydzień Misyjny to czas większego zaangażowania dla wszystkich, którzy biorą sobie do serca misyjny nakaz Jezusa. To również czas okazywania naszej wdzięczności za dar wiary i szczególnej pamięci o misjonarzach.

Podczas modlitwy różańcowej w tym tygodniu modlimy się za wszystkich, którzy na całym świecie głoszą Dobrą Nowinę.

W niedzielę 28 października gościliśmy o. Mariusza ze zgromadzenia ojców białych, który podczas Mszy św. podzielił się swoim doświadczeniem misji w Afryce. Wskazał także, że misjonarzem może zostać każdy z nas nawet nie opuszczając swojego kraju.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Dzień Misyjny w szkole - 26.10.2018r.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień.

W ramach Tygodnia Misyjnego w piątek 26 października gościliśmy o. Mariusza, który spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Markuszowie i podzielił się swoim doświadczeniem życia i pracy w Afryce.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Konkurs Plastyczny o św. Mikołaju i św. Stanisławie Kostce

Rok 2018 jest Rokiem Świętego Stanisława Kostki w ramach którego odbywa się IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY pod hasłem: ABY PODOBAĆ SIĘ BOGU I LUDZIOM - ŚWIĘTY MIKOŁAJ I ŚWIĘTY STANISŁAW KOSTKA W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY.

Celem konkursu jest między innymi: pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu i działalności św. Mikołaja – biskupa Myry oraz świętego Stanisława Kostki, rozwijanie wrażliwości dzieci na potrzeby drugiego człowieka, wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy.

W konkursie wzięły udział dzieci z naszej szkoły. Najlepsze prace zostały przesłane do Lublina. Pozostałe są wywieszone w przedsionku kościoła. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tych prac.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu…

Wizualizacja odnowionego kościoła

Poświęcenie nowych krzyży w Łanach i Kaleniu - 16.10.2018r.

We wtorek o godz. 1745 w Łanach została odprawiona Msza św. przy nowym krzyżu koło państwa Paprotów. Po Mszy św. zostały poświęcone 3 nowe krzyże w Łanach i w Kaleniu. Bóg zapłać mieszkańcom za przygotowanie nowych krzyży oraz wspólną modlitwę.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Modlitwa za ofiary bombardowania Markuszowa w 1939 roku - 08.09.2018r.

We wrześniu 1939 roku, na początku II wojny światowej Markuszów został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo, w wyniku czego wiele osób poniosło śmierć. W rocznicę tego wydarzenia, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  8 września po Mszy św. o godz. 800 w kościele Świętego Ducha, odbyło się nabożeństwo przy tablicy pamiątkowej za poległych podczas bombardowania. Modlitwą ogarnięci zostali zarówno ci znani z nazwiska, których imiona wyryte są pamiątkowej tablicy, jak i wszyscy inni, którzy wówczas zginęli.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Piesza Pielgrzymka do Wąwolnicy - 02.09.2018r.

W sobotę 1 IX i niedzielę 2 IX w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odbywały się uroczystości XXXX rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej. W niedzielą o godz. 600 rano, jak co roku z naszej parafii wyruszyła piesza pielgrzymka. Do Matki Bożej w piękną słoneczną pogodę w modlitewnym skupieniu wędrowały 264 osoby. W tym roku pielgrzymkę poprowadził ks. proboszcz Maciej Staszak.  Pielgrzymi wzięli udział w Sumie Pontyfikalnej o godz. 1200, której przewodniczył ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Ognisko scholi i ministrantów - 29.08.2018r.

Minęły wakacje, czas wypoczynku i rekreacji. W środę 29 sierpnia o godz. 1800 została odprawiona Msza święta dla scholi i ministrantów na zakończenie wakacji. Po liturgii wszyscy wraz z rodzicami udali się przed plebanię gdzie nastąpiła dalsza część spotkania. Było ognisko, pieczenie kiełbasek, zabawy przy ognisku i śpiew. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Dożynki gminno-parafialne w Wólce Kątnej - 19.08.2018r.

W niedzielę 19 sierpnia przy Domu Ludowym w Wólce Kątnej odbyły się dożynki gminno-parafialne. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godz. 1200, w której dziękowaliśmy Bogu za pogodę, błogosławieństwo i tegoroczne plony. Po Mszy św. nastąpiło dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów oraz wystąpienia zaproszonych gości. Po części oficjalnej były między innymi występy Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, zespołu „Kalina” z Markuszowa, zespołu „Słowianki” z Bychawki, pokazy Straży Pożarnej, konkursy dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Doroczna Msza św. wakacyjna na cmentarzu parafialnym - 21.07.2018r.

Doroczna Msza św. wakacyjna na naszym cmentarzu parafialnym za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu i wszystkich zmarłych z naszych rodzin i naszej parafii została odprawiona w sobotę, 21 lipca o godz. 1600. Serdecznie wszystkim dziękujemy za wspólną modlitwę.

Wprowadzenie nowego księdza Proboszcza - 14.07.2018r.

W sobotę 14 lipca podczas Mszy św. o godz. 1800 nastąpił obrzęd wprowadzenia nowego księdza Proboszcza naszej parafii. Obrzędu wprowadzenia w imieniu księdza Arcybiskupa dokonał ksiądz Marek Czerko - dziekan dekanatu Garbów. Księdza Proboszcza powitali Radni Rady Duszpasterskiej, Wójt Gminy Markuszów, Legion Maryi, ministranci, schola. Wśród przybyłych na Uroczystość byli rodzice księdza Proboszcza Macieja Staszaka, rodzina, księża, znajomi, przedstawiciele parafii Motycz, gdzie ostatnio ks. Maciej posługiwał. Homilię wygłosił ks. Jerzy Ważny - proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli, w której nasz nowy proboszcz był wikariuszem.

Życzymy księdzu Proboszczowi wielu łask Bożych w posłudze pasterskiej w parafii św. Józefa w Markuszowie.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Wycieczka scholi "Aniołki" do Bałtowa - 05.07.2018r.

5 lipca schola parafialna "Aniołki" udała się na wycieczkę do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego To właśnie w Bałtowie, gdzie odkryto tropy dinozaurów powstał pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom. . Dzieci zwiedziły JuraPark, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski, Wioskę Czarownic, a także Park Rozrywki  z mnóstwem atrakcji. Serdeczne podziękowanie dla p. Sławomira Łowczaka za zorganizowanie wyjazdu oraz Gminnej Komisji Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za częściowe sfinansowania tego przedsięwzięcia.
Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

100-lecie OSP Markuszów i pożegnanie ks. Proboszcza - 01.07.2018r.

Ochotnicza Straż Pożarna w Markuszowie liczy sobie już 100 lat. W niedzielę 1 lipca odbyły się obchody tego Jubileuszu. O godz. 1200 w kościele parafialnym św. Józefa w Markuszowie sprawowana była Msza św. w intencji strażaków. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Andrzej Domański. Homilię wygłosił ks. Jerzy Węzka - powiatowy kapelan Straży Pożarnej.

Podczas Mszy św. nastąpiło także pożegnanie ks. Proboszcza, który po 8 latach pobytu w naszej parafii odchodzi do parafii w Fajsławicach. Za posługę dziękowali: wójt Gminy Markuszów i przedstawiciele Gminy, schola "Aniołki", Strażacy, ministranci, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, Legion Maryi, Radni Parafialni.

Po zakończonej Eucharystii nastąpił przemarsz na Rynek, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Były odznaczenia, ślubowanie, poświęcenie i przekazanie nowego wozu strażackiego, podziękowania za dotychczasową służbę, występ młodzieży ze szkoły poświęcony strażakom.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Odpust św. Antoniego w Zastawiu - 17.06.2018r.

17 czerwca w kaplicy w Zastawiu przeżywaliśmy odpust ku czci św. Antoniego Padewskiego.

Święty Antoni urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15 a 20 rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna w Lizbonie. W roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. Po roku wstąpił do zakonu franciszkanów. Ustanowiony generalnym kaznodzieją zakonu Antoni przemierzał miasta i wioski, nawołując do poprawy życia i pokuty. 13 czerwca 1231 roku oddał Bogu ducha mając zaledwie 36 lat.

Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Domański - proboszcz naszej parafii.

Pielgrzymka ministrantów do Wąwolnicy - 16.06.2018r.

16.06.2018r. odbyła się kolejna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza z Archidiecezji Lubelskiej do sanktuarium w Wąwolnicy. Z naszej parafii wyruszyła grupa posługujących przy ołtarzu. Ministranci zebrali się w Kęble przy kapliczce Matki Bożej, w miejscu objawień. Z tego miejsca wyruszyła procesja do kościoła w Wąwolnicy, gdzie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. kanclerz Krzysztof Kwiatkowski. Po zakończonej Mszy św. i posiłku przyszedł czas na pokazy grupy antyterrorystycznej, policji i strażaków. Były także rożnego rodzaju rozrywki.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Konkurs „Moja kapliczka dla Matki Bożej”

W naszej szkole pod kierownictwem katechetki pani Marii Zgodzińskiej odbył się konkurs „Moja kapliczka dla Matki Bożej”. Wykonane prace zostały umieszczone w kościele parafialnym na bocznych ołtarzach gdzie można je obejrzeć.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Boże Ciało - 31.05.2018r.

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej podczas Mszy św. o godz. 1000 dzieci z klas IV przeżywały Rocznicę I Komunii świętej. Mszę św. sprawował i homilię wygłosił ks. Edward Kozakiewicz - senior z parafii Kurów. Po zakończonej Mszy św. wyruszyła ulicami Markuszowa procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, aby Chrystus Pan błogosławił naszej wspólnocie. Jest to manifestacja naszej wiary i hołd oddany Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu…

Festiwal Piosenki Maryjnej „AVE MARIA”- 26.05.2018r.

W sobotę 26 maja 2018r. w parafii Garbów-Cukrownia odbył się XXIII Festiwal Piosenki Maryjnej „AVE MARIA”, w którym wzięła udział nasza schola parafialna "Aniołki".

Aby zobaczyć galerię klikni tu...

Nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie będą się odbywały w niedziele Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 1200.

Dni skupienia dla narzeczonych

odbywają się w Domu Rekolekcyjnym w Nałęczowie, ul. B. Prusa 28

e-mail:

dom.rekolekcyjny.naleczow@kuria.lublin.pl

tel: 81/ 501 47 79

Terminy spotkań w roku 2018:

11 marca 2018 r. (niedziela)

03 czerwca 2018 r. (niedziela)

19 sierpnia 2018 r. (niedziela)

Szczegóły dotyczące dni skupienia kliknij tu...

Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin ma siedzibę w Lublinie, na ul. Podwale 15.

Jest czynny w poniedziałek 1000-1400, oraz we środę 1400-1700.

Tel. kontaktowy 81/ 532 65 25,

e-mail:duszpasterstwo.rodzin@kuria.lublin.pl.

Rocznica I Komunii w Zastawiu - 27.05.2018

W niedzielę 27 maja w kaplicy w Zastawiu podczas Mszy św. o godz. 1045 przeżywaliśmy Rocznicę I Komunii świętej. Rok temu, dzieci z klasy IV po raz pierwszy przyjęły do swoich serc Jezusa Chrystusa, który dał siebie pod postacią chleba. Dał siebie, aby człowiek mógł złączyć swoje życie z życiem Bożym.

Dzisiejsza uroczystość Rocznicy I Komunii świętej jest przede wszystkim dziękczynieniem Bogu za pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy świętej rok temu i za wszystkie Komunie święte w ciągu tego roku przyjęte przez dzieci z klasy IV.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Pielgrzymka do Krasnobrodu - 24.05.2018r.

W czwartek Białego Tygodnia dzieci, które w ubiegłą niedzielę po raz pierwszy przyjęły Komunię świętą pojechały na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie. Po modlitwie i Mszy św., w której dziękowaliśmy Matce Bożej za jej syna Jezusa i modliliśmy się za kapłanów udaliśmy się do kapliczki na wodzie oraz kaplicy św. Rocha. Gościliśmy również w Górecku Kościelnym na modlitwę w przepięknym modrzewiowym kościele. Oprócz tego było jeszcze trochę innych atrakcji.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Biały Tydzień - 2018r.

Po I Komunii świętej dzieci z klas III uczęszczały na tzw. Biały Tydzień. Codziennie uczestniczyły w nabożeństwach majowych. Każdego dnia modliliśmy się za tych, którzy pomogli nam w przygotowaniu się do Uroczystości I Komunii świętej: za rodziców, dziadków, rodziców chrzestnych, nauczycieli, księży, a także za dzieci z domów dziecka i misjonarzy. W środę była zbiórka słodyczy dla dzieci z domu dziecka z Przybysławic, a w piątek wsparliśmy misjonarzy. W sobotę zostały poświęcone pamiątki komunijne.

I Komunia święta - 20.05.2018r.

Pierwsza Komunia Święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w życiu osoby do niej przystępującej. W czasie uroczystej Mszy św. dzieciom uprzednio przygotowanym poprzez katechezę i udział w życiu religijnym udziela się Komunii Świętej.

Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 1200 w naszym kościele parafialnym w Markuszowie, 42 dzieci (18 dziewczynek i 24 chłopców) przystąpiło do I Komunii Świętej. Mszy świętej przewodniczył i Komunii świętej udzielił dzieciom ks. proboszcz Andrzej Domański. Uroczystość poprzedziła piątkowa spowiedź dzieci oraz ich najbliższych, aby w stanie łaski uświęcającej przyjąć Pana Jezusa do swego serca.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Msza święta na cmentarzu - 26.05.2018r.

Msza św. na cmentarzu parafialnym w intencji wszystkich zmarłych z naszych rodzin i z naszej parafii została odprawiona w sobotę 26 V 2018 roku o godz. 1500. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną modlitwę.

Odpust św. Stanisława w Kościółku - 08.05.2018r.

8 maja przeżywamy w Kościółku odpust ku czci św. Stanisława.

Stanisław urodził się w Szczepanowie około roku 1030. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, wspomagał ubogich i co roku odwiedzał kapłanów swojej diecezji. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia.

Suma odpustowa ku czci św. Stanisława została odprawiona o godz. 1200.

Uroczystość NMP Królowej Polski - 03.05.2018r.

3 maja obchodzona jest w Kościele uroczystość NMP Królowej Polski. W tym dniu obchodzimy także rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 1200 w Kościółku w Markuszowie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz Strażaków z okazji św. Floriana - patrona Strażaków z udziałem władz samorządowych i Straży Pożarnej. Po Mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem Niepodległości przy kościele Ducha Świętego. Następnie zgromadzeni udali się na dalszą część obchodów Uroczystości do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie młodzież z naszej szkoły zaprezentowała program poświęcony Konstytucji 3 Maja oraz można było zobaczyć unikatowe zdjęcia Markuszowa.

Aby zobaczyć galerię klikni tu...

Jubileusz 50-lecia małżeństwa - 29.04.2018r.

W niedzielę 29 kwietnia 2018 r. podczas Mszy św. o godz. 1200 Jubileusz 50-lecia małżeństwa przeżywali nasi parafianie Ewa i Józef Drozd. Na uroczystości była obecna również najbliższa rodzina Jubilatów oraz Koło Gospodyń Wiejskich i przyjaciele. Mszę św. celebrował ks. Proboszcz, który też wygłosił homilię. Piękne świadectwo i życzenia złożyła siostra Jubilata. Przeżyć 50 lat w małżeństwie i przeżyć te lata w wierze, w szacunku wzajemnym, w miłości uczynnej, przekazać wiarę dzieciom i wnukom, to nie jest błaha sprawa. To nie jest tylko ludzka sprawa. To jest współpraca z łaską Boga. Życzymy obfitości łask Bożych na dalsze lata wspólnej drogi.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Rezurekcja - 01.04.2018r.

Procesją Rezurekcyjną wokół kościoła rozpoczęliśmy przeżywanie niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W ten sposób obwieszczamy światu radosną nowinę o tym, że Chrystus Zmartwychwstał, śmierć została pokonana. Procesja jest głoszeniem tej radości na zewnątrz i wyjściem z dobrą nowiną o tym, że Pan Zmartwychwstał. Święty Paweł mówił: że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna byłaby nasza wiara, a męka i śmierć Chrystusa niczego nam by nie dały.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to czas kiedy wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża.

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Aby zobaczyć Grób Pański i Ciemnicę kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z Wielkiego Czwartku kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z Wielkiego Piątku kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z Wielkiej Soboty kliknij tu...

Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej „powtarzać” wydarzenia z życia Pana Jezusa. Owa procesja rozpowszechniła się w całym Kościele mniej więcej od XI w.

Rekolekcje wielkopostne 2018r.

W niedzielę 18 III rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. kan. Edward Kozakiewicz, senior i emeryt z parafii Kurów. Rekolekcje potrwały do wtorku 20 III włącznie. Rekolekcje to święty czas dobrego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych.

Aby posłuchać nauk rekolekcyjnych kliknij tu...

Ministranci na stoku - 08.02.2018r.

W czwartek 8 lutego grupa ministrantów z naszej parafii udała się na stok narciarski do Rąblowa. Długie było oczekiwanie na dobrą pogodę do jazdy na nartach i wreszcie w czasie ferii udało się zrealizować ten wyjazd. Do ministrantów dołączył także ksiądz proboszcz.

Jeśli pogoda będzie dopisywała, to może uda się powtórzyć jeszcze taki wyjazd tej zimy.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Kolędowanie dzieci przy żłóbku - 14.01.2018r.

Co roku śpiew kolęd przy żłóbku gromadzi grupę dzieci, jak i całe rodziny, by śpiewem sławić Syna Bożego narodzonego dla nas w Betlejem. W niedzielę 14 stycznia 2018r. bezpośrednio po sumie o godz. 1200 po raz siódmy odbyło się kolędowanie najmłodszych dzieci przy żłóbku. Dzieci z najmłodszych klas i z przedszkola zaśpiewały kolędy oraz przepiękne pastorałki. Na zakończenie był wspólny śpiew "Przybieżeli do Betlejem pasterze".

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

I Rocznica powstania scholi dziecięcej - 26.12.2017r.

Przed rokiem w naszej parafii powstała schola dziecięca "Aniołki" pod kierunkiem pani Urszuli Firlej i pana Marka Jaszczewskiego. Liczy ona obecnie ponad 30 osób. W uroczystość św. Szczepana w rocznicę swojego powstania wystąpiła ze śpiewem kolęd na Mszy św. o godz. 1200. Po zakończonej Mszy św. w Gminnym Domu Kultury odbyło się spotkanie opłatkowe scholi, ministrantów, ich rodziców i sympatyków.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Wizytacja Biskupia - 22.10.2017r.

W niedzielę 22 X odbyła się wizytacja biskupia w naszej parafii. Przybył do nas ks. bp dr Mieczysław Cisło – biskup pomocniczy Diecezji Lubelskiej. Najpierw ksiądz Biskup udał się na cmentarz, gdzie pomodlił się przy grobach księży za wiernych zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym. O godz. 800 ksiądz Biskup rozpoczął wizytację w kaplicy w Zastawiu, gdzie został przywitany przez radnych i młodzież działających przy kaplicy. Oprawę muzyczną przygotował organista pan Grzegorz Serewa.

W kościele w Markuszowie wizytacja rozpoczęła się o godz. 930. Na początku Mszy św. księdza biskupa w imieniu parafii powitali radni z Rady Duszpasterskiej. Następnie ks. Proboszcz złożył sprawozdanie z życia i działalności parafii oraz wykonanych prac materialnych od ostatniej wizytacji. Uroczystość uświetnił śpiewem chór "Zorza" z panem dyrygentem Salamandrą.

Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 930 odbyło się spotkanie z Radą Duszpasterską oraz nauczycielami, podczas którego ksiądz Biskup mówił o trudnościach wiary we współczesnym świecie i zachęcał do poszukiwania nowych form przekazywania wiary. Następnie przed kolejną Mszą św. spotkał się z z Legionem Maryi, Kołami Żywego Różańca, oraz z KSM, PDMD, ministrantami i lektorami.

O godz. 1200 była kolejna Msza św. Ksiądz Biskup został powitany przez młodzież oraz dzieci. W kazaniach wizytacyjnych ksiądz Biskup mówił na temat potrzeby takiej wiary, która potrafi oddawać Bogu właściwą cześć, ale także z chrześcijanką miłością odnosić się do bliźniego. Oprawę muzyczną tej Mszy św. przygotowała nasz schola parafialna "Aniołki” oraz pan organista Grzegorz Serewa i jego Ewa.

Po sumie ksiądz Biskup zakończył wizytację w parafii i udał się do dalszych posług, które czekały na niego tego dnia.

Aby zobaczyć galerię z kaplicy w Zastawiu kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z kościoła parafialnego o godz. 930 kliknij tu...

Aby zobaczyć galerię z kościoła parafialnego o godz. 1200 kliknij tu...

Różaniec do granic – 07.10.2017r.

W sobotę, w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski została podjęta modlitwa różańcowa, aby okazać wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania różańca.

Uczestnicy zgromadzili się w kościołach o godz. 1030, tam wysłuchali konferencji, uczestniczyli we Mszy św. o godz. 1100 i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przeszli do wyznaczonych stref modlitwy (było ich około czterech tysięcy), w których o godzinie 1400 rozpoczęła się modlitwa różańcowa, aby przepraszać i wynagradzać, za wszelkie bluźnierstwa, zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny oraz błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata.

Z naszej parafii do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej na „różaniec do granic” wyjechała grupa 47 osób.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu…

 

Manewry Straży Pożarnej w Markuszowie - 20.07.2017r.

W czwartek 20 VII o godz. 1000 odbywały się manewry organizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Uczestnicy mieli do wykonania różne zadania przy symulowanych zdarzeniach związanych z pożarem kościoła w Markuszowie. W działaniach uczestniczyły jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej Gminy.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu....

Bierzmowanie - 24.06.2017r.

W dniu 24 czerwca 2017 roku na zakończenie nawiedzenia Krzyża Trybunalskiego w naszej parafii młodzież klas II i III gimnazjum, po uprzednim przygotowaniu przyjęła sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej. Sakramentu Bierzmowania młodzieży udzielił ks. Abp Stanisław Budzik. Do tego sakramentu przystąpiły 54 osoby, które przez cały rok przygotowywały się poprzez katechezę szkolną, parafialną, uczestnictwo w nabożeństwach pierwszych piątków miesiąca, różańcu, roratach, Drogach krzyżowych, Gorzkich Żalach, majówkach. Sakrament bierzmowania rozpoczyna nowy etap życia religijnego, w którym młodzi ludzie jako dojrzali chrześcijanie sami rozpoczynają troskę o rozwój swojej wiary i mężne jej wyznawanie.

Liturgia zakończyła się przekazaniem Krzyża Trybunalskiego przedstawicielom parafii Garbów-Cukrownia.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu…

Misje ewangelizacyjne - 15-24.06.2017r.

Owocem Roku Wiary, rozpoczętego przez papieża Benedykta XVI a zakończonego przez papieża Franciszka, są misje ewangelizacyjne w archidiecezji lubelskiej połączone z peregrynacją Krzyża.

Rekolekcje ewangelizacyjne w naszej parafii rozpoczęły się w czwartek 15 VI i potrwały do niedzieli 18 VI. W sobotę przybyła do naszej parafii kopia słynącego łaskami Krzyża Trybunalskiego, w której zostały umieszczone relikwie Krzyża Świętego. Krzyż Święty pozostał w parafii jeszcze przez tydzień, aby nasza wspólnota parafialna doświadczyła spotkania z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Adoracja Krzyża w kościele parafialnym była od poniedziałku do soboty. Po Mszy św. porannej do godz. 900 i wieczorem od godz. 1700. Msza św. wieczorowa była sprawowana o godz. 1800, a po niej nabożeństwo zakończone Apelem Jasnogórskim o godz. 2100.

W sobotę 24 VI przybył ks. Abp Stanisław Budzik i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Po zakończonej Eucharystii Krzyż Trybunalski został przekazany do parafii Garbów-Cukrownia.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Pielgrzymka z Zastawia do Krasnobrodu - 01.06.2017r.

W Białym Tygodniu dzieci I Komunijne udały się na pielgrzymkę do Krasnobrodu. W Sanktuarium Matki Bożej uczestniczyły we Mszy św., w której dziękowaliśmy Matce Bożej za jej syna Jezusa i modliliśmy się za kapłanów oraz o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Nawiedziliśmy miejsce objawień Matki Bożej - kapliczkę na wodzie oraz kaplicę św. Rocha. Zwiedzaliśmy Park Dinozaurów i inne ciekawe miejsca na Roztoczu.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Biały Tydzień w Zastawiu - 2017r.

Po I Komunii świętej w Zastawiu dzieci uczęszczały na "Biały Tydzień". O godz. 1600 była Msza święta podczas której dzieci modliły się za wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu się do tej Uroczystości: za rodziców, dziadków, rodziców chrzestnych, nauczycieli, księży, a także za dzieci z domów dziecka (dzieci podzieliły się słodyczami z dziećmi z domu dziecka w Przybysławicach) i misjonarzy. W czwartek była pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie. Ostatniego dnia zostały poświęcone wszystkie pamiątki Komunijne.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

I Komunia święta w Zastawiu - 28.05.2017r.

Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 1045 w kaplicy w Zastawiu 12 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. Z powodu małej ilości dzieci ostatnio w kaplicy I Komunia święta odbywała się w 2012 roku. Uroczystość poprzedziło przygotowanie zarówno w szkole, jak i w kaplicy, aby dzieci dobrze rozumiały czym jest sakrament Eucharystii - jak wielki to dar od Pana Boga i jak wielkie znaczenie ma w życiu chrześcijanina.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Schola dziecięca w Zastawiu - 15.01.2017r.

W niedzielę 15 stycznia nasza schola dziecięca, powstała przed świętami Bożego Narodzenia gościła w kaplicy w Zastawiu.

Dwudziestoosobowa grupa dzieci uświetniła liturgię śpiewem kolęd. Chociaż schola istnieje tak krótki czas, to jednak nie widać było tremy.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Pierwszy występ scholi dziecięcej - 26.12.2016r.

Przed kilkoma tygodniami w naszej parafii powstała schola dziecęca pod kierunkim pani Urszuli Firlej i pana Marka Jaszczewskiego. Liczy ona obecnie kilkanaście osób. W uroczystość św. Szczepana po raz pierwszy wystąpiła ze śpiewem kolęd na Mszy św. o godz. 1200. Pomimo tremy, jaka panuje przy pierwszym występie, kolędy były bardzo pięknie wykonane.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Ks. Leopold Zgodziński - nasz rodak z czasów Powstania Styczniowego

W niedzielę 9 października na Mszy św. o godz. 1700 gościliśmy ks. dziekana z Krasnegostawu, ks. kan. Henryka Kapicę, który podzielił się zebranymi przez siebie informacjami o bohaterskim kapanie pochodzącym z Markuszowa, ks. Leopoldzie Zgodzińskim. W czasie Powstania Styczniowego ks. Leopold był wikariuszem w Krasnymstawie i kapelanem oddziału powstańczego.

Aby dowiedzieć się więcej o ks. Zgodzińskim kliknij tu...

XXIII Zlot Generalny V Kurii Legionu Maryi w Markuszowie - 09.10.2016r.

W niedzielę 10 X w naszej parafialny odbył się XXIII Zlot Generalny V Kurii Legionu Maryi. Rozpoczął się on modlitwą różańcową o godz. 1130. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Domański. Słowo Boże wygłosił ks. Jan Żukowski z Jastkowa - opiekun V Kurii Legionu Maryi. Uroczystość uświetnił oprawą muzyczną chór "Zorza". Po Mszy św. odbyła się dalsza część zlotu w budynku Zespołu Szkół w Markuszowie, na którym przybliżono pracę Legionu, sylwetkę Anatola Kaszczuka, założyciela pierwszego prezydium Legionu Maryi w Polsce i podzielono się świadectwami.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Rededykacja Cmentarza Żydowskiego w Markuszowie - 21.07.2016r.

21 lipca 2016 r. odbyła się uroczystość rededykacji Cmentarza Żydowskiego w Markuszowie. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Dan Oren z USA, który odnalazł tam macewę swojej prababci. Wraz ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi i dzięki pomocy gminy i różnych fundacji przeprowadzono prace polegające na uprzątnięciu cmentarza, wycięciu zarośli, krzewów i chwastów.

Więcej czytaj tu...

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

80-lecie OSP Kłoda - 02.05.2016r.

4 V przypada liturgiczne wspomnienie św. Floriana - patrona strażaków. Z tej racji, jak również z okazji 80 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodzie, w dniu 2 V o godz. 1400 w kaplicy w Zastawiu została odprawiona Msza święta w intencji strażaków z okazji ich święta, którą sprawowali duszpasterze parafii Kurów i Markuszów. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Kurów (Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP) – Stanisław Wójcicki, Wójt Gminy Markuszów – Andrzej Rozwałka, dowódca uroczystości – młodszy kapitan Paweł Ozga oraz inni zaproszeni goście. Na Jubileuszu był Poczet Sztandarowy Gminnego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Kurów, Poczty Sztandarowe Jednostek OSP: Kłoda, Kurów, Płonki, Klementowice, Kolonia Klementowice, Markuszów, Kaleń, Wola Przybysławska. Po zakończonej Mszy św. nastąpił przemarsz i dalsza część uroczystości odbyła się w strażnicy OSP Kłoda. Życzymy Bożego błogosławieństwa wszystkim strażakom.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

1050 rocznica Chrztu Polski - 24.04.2016r.

W niedzielę 24 kwietnia obchodziliśmy uroczystość 1050 rocznicy chrztu Polski w wymiarze gminno-parafialnym. W czasie Mszy św. o godz. 1200 modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny, narodu i państwa polskiego. Liturgię upięknił śpiewem chór gminno-parafialny „Zorza” i chór rodzinny pana organisty Grzegorza Serewy. Po zakończonej Mszy św. odbyła się w kościele okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli z naszej szkoły i pracowników naszej Gminy. Na tę okoliczność Wójt naszej Gminy skomponował w wykonał piękny utwór muzyczny.

Tego dnia gościliśmy w naszej świątyni relikwie św. Jana Pawła II. Była okazja, aby wypraszać laski u Boga przez Jego wstawiennictwo. Na zakończenie każdej Mszy św. wszyscy zgromadzenia otrzymali błogosławieństwo relikwiami świętego wielkiego polaka.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Mistrzostwa LSO Archidiecezji Lubelskiej! - 16.04.2016r.

16.04.2016 roku odbyły się VII Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Metropolity Lubelskiego. Turniej został zainaugurowany Uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. dr Krzysztof Podstawka – Wicekanclerz Kurii Metropolitalnej. W zawodach uczestniczyło 84 drużyny. Wśród uczestników była także drużyna ministrantów z naszej parafii. Pomimo walecznego serca naszym ministrantom nie udało się zdobyć pucharu.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

30-lecie nadania imienia Jana Pocka Szkole Podstawowej w Markuszowie - 08.11.2015r.

Szkoła Podstawowa w Markuszowie w tym roku obchodzi 30 rocznicę nadania imienia Jana Pocka. Uroczyste obchody tej rocznicy rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym o godz. 1400 w intencji wszystkich nauczycieli, którzy przez te lata uczyli w naszej szkole, pracowników, jak również uczniów i absolwentów. Po zakończonej Mszy św. wszyscy udali się do szkoły na dalszą część uroczystości.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Prymicje ks. Pawła Serewy - 07.06.2015r.

 

W niedzielę 7 czerwca 2015 r. odbyła się podniosła uroczystość w naszej parafii. Jeden z naszych parafian – Paweł Serewa, pochodzący z Kol. Bronice, po 6-letnich studiach teologiczno-filozoficznych w sobotę 6 czerwca w katedrze lubelskiej, z rąk Abpa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika przyjął święcenia kapłańskie. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w naszej parafii 15 lat temu.

Dziękujemy Bożej Opatrzności za dar powołania dla ks. Pawła Serewy, jego rodzicom za katolickie wychowanie i wszystkim kapłanom pracującym w tym czasie w naszej parafii, szczególnie ks. seniorowi kan. Marianowi Goralowi za pielęgnowanie tego powołania i ojcowskie rady.

O godz. 1200 ks. Paweł odprawił swoją pierwszą Mszę św. w naszym kościele parafialnym.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Poświęcenie tablicy pamiątkowej w Borku - 06.09.2014r.

W sobotę 6 września o godz. 1100 miała miejsce podniosła uroczystość – poświęcenie tablicy pamiątkowej przy krzyżu w lesie Borek w 70 rocznicę śmierci partyzantów z naszego regionu, poległych w bitwie z hitlerowskim okupantem. Byli to partyzanci: śp. Henryk Buczkowski, śp. Jan Durakiewicz, śp. Bolesław Reszka, śp. Antoni Smolak. Na początek w intencji poległych został odmówiony różaniec. Potem, po przybliżeniu przebiegu ówczesnych wydarzeń została poświęcona przez ks. proboszcza tablica pamiątkowa, a następnie złożone kwiaty i zapalone świece przez przedstawicieli władz samorządowych i rodziny poległych.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Seniora Mariana Gorala - 15.06.2014r.

15 czerwca przeżywaliśmy Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Seniora Mariana Gorala. Główne uroczystości odbyły się podczas Mszy św. o godz. 1200. Przed Mszą św. była okolicznościowa akademia i życzenia. Pan wójt gminy Markuszów Andrzej Rozwałka skomponował okolicznościową piosenkę, którą wykonał razem z proboszczem parafii ks. Andrzejem Domańskim i panem Grzegorzem Serewą. Życzenia składali przedstawiciele grup działających przy parafii, dzieci z klasy trzeciej w strojach komunijnych, dyrekcja i przedstawiciele szkoły w Markuszowie, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz w imieniu kapłanów dziekan dekanatu garbowskiego ks. Marek Czerko. Mszy św. przewodniczył dostojny Jubilat. Okolicznościowe Słowo Boże wygłosił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii ks. kan. Ryszard Podpora. Na uroczystości przybyli kapłani z naszego dekanatu i wielu innych. Wśród zaproszonych gości była rodzina i duża grupa przyjaciół ks. Seniora. Piękno liturgii ubogacił śpiewem chór "Zorza".

Takie Jubileusze nie należą do częstych i są okazją do refleksji nad kapłaństwem, a także zachętą, by modlić się o dobre powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego. Przy wyjściu z kościoła były dla każdego pamiątkowe obrazki i coś słodkiego.

Aby zobaczyć galerię kliknij tu...

Wiadomości

Dzisiaj jest

wtorek,
22 stycznia 2019

(22. dzień roku)

Święta

Wtorek, II Tydzień zwykły
Rok C, I
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika albo wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera

Czytania liturgiczne

Słuchamy Biblii