Rys historyczny

Parafia Markuszów powstała prawdopodobnie między rokiem 1355 a 1424. Najstarsze akta "Konsystorza Lubelskiego" z roku 1424 podają już wtedy dane o parafii. Również Jan Długosz w "Liber beneficiorum" pisze o jej istnieniu. W czasach Długosza cała wieś jaki i proboszcz płacili dziesięcinę klasztorowi znajdującemu się do dnia dzisiejszego na Świętym Krzyżu.

Na początku XVII wieku obok proboszcza było w parafii dwóch wikariuszy. Istniała również szkoła kierowana przez rektora. W życiu religijnym pewną rolę odgrywały bractwa np. bractwo św. Anny. Funkcjonowała biblioteka licząca już w wieku XVII ponad 100 książek. W połowie XV wieku rozpoczęto budowę świątyni (w miejscu starego, drewnianego, chylącego się ku upadkowi kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty). Obecnie świątynia ta jest kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP. W roku 1608 rozpoczęto budowę kolejnego kościoła (szpitalnego) pod wezwaniem Świętego Ducha (wybudowano go w miejscu wcześniej istniejącej kapliczki pod wezwaniem św. Stanisława). Od 1982 rozpoczęto budowę kaplicy w Zastawiu pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy.

Granice parafii zasadniczo do dzisiaj nie uległy zmianie. Jedynie zmieniła się jej przynależność dekanalna - należy do dekanatu garbowskiego (dawniej kazimierskiego, potem puławskiego). Parafia Markuszów należy do archidiecezji lubelskiej.

Miejscowości należące do parafii

Barłogi, Bobowiska, Bronice kolonia, Góry wieś, Góry kolonia, Kaleń, Kłoda, Łąkoć (część), Łany, Markuszów, Olempin, Olszowiec, Wólka Kątna, Zabłocie i Zastawie

21 listopada 2017

Wtorek, XXXIII Tydzień zwykły Rok A, I Wspomnienie Of